تاثیر رنگ محیط اداری بر روحیات افراد و کارکنان :

عوامل موثر در دکوراسیون فضای اداری
مارس 10, 2020
صندلی ارگونومیک
می 3, 2020

تاثیر رنگ محیط اداری بر روحیات افراد و کارکنان :

رنگ ها می توانند تاثیر شگفت آوری بر بهره وری و زاویه دید هر فرد و هر کارمندی در محیط کاری داشته باشند. این که آیا شما به دنبال افزایش انرژی و بهره وری کارمندان در دفتر خود هستید. و یا برای ایجاد محیط کاری متعادل و آرام در تلاش می باشید. با استفاده و رعایت کامل از روانشناسی رنگ ها، می توانید به هدف خود دست یابید. و از مزایای فوق العاده آن بهره مند شوید . ما در این مقاله سعی می کنیم شما را با تاثیر رنگ ها بر روحیات کارکنان در محیط اداری و دفتر کار آشنا کنیم .

قرمز :

قرمز رنگی بسیار پر انرژی می باشد ، این رنگ مخصوص افراد و متخصصانی است که همیشه در حال حرکت هستند و نیز بسیار فعال می باشند . اگر شما می خواهید که کارمندانتان در هنگام انجام کار جزئی تر ، دقیق تر و متمرکز باشند ، رنگ دیوارهای محیط اداری  خود را قرمز کنید و از صندلی و مبلمان اداری قرمز استفاده کنید .رنگ قرمز همچنین به کارکنانی که در حین انجام وظایفی هستند که به نیروی جسمی بیشتری نیاز دارند، بهتر کمک می کند. افراد و متخصصانی که در حرفه ساخت و ساز و نیز صنعت ساختمان مشغول به کار می باشند از این رنگ به عنوان رنگ هیجان بخش و پر انرژی یاد می کنند . رنگ قرمز را نباید در فضاهای کاری و اداری پر تنش و استرس زا استفاده کرد. زیرا موجب افزایش استرس و تنش محیط می شود .

آبی :

آبی به عنوان یکی از کارآمد ترین و بهینه ترین رنگ ها شناخته می شود. این رنگ ذهن را تحریک کرده و شما را برای کارهایی که نیاز به تمرکز و بهره وری بالا دارد ، آماده می سازد . اگر کار شما شامل نشستن تمام وقت در پشت میز و انجام کار ذهنی است . آبی برای شما رنگ بسیار مناسبی می باشد .دیوارهای آبی رنگ؛ برای حسابداران، برنامه نویسان و دیگر متخصصانی که به طور تمام وقت کار ذهنی تکراری انجام می دهند، موثرتر می باشد ؛  همچنین استفاده از صندلی اداری به رنگ آبی برای حسابداران و برنامه نویسان بسیار تاثیر گذار می باشد . به همین دلیل است که رنگ غالب اکثر اتاق های فکر دفاتر کاری، به رنگ آبی است .

زرد : 

زرد رنگ بسیار خوش بینانه و مثبتی  می باشد . روشنایی نورانی بخش آن، روح شما را تحریک می کند. به همین دلیل شما را وادار به شاد زیستن و مثبت اندیشی می نماید. این رنگ بهترین گزینه برای استفاده در فضاهای کاری خلاق است.طراحان، هنرمندان و سایر افراد خلاق میتوانند از رنگ زرد اعتماد و انرژی مثبت بیشتری کسب کنند. و نیز از آن نیرو گرفته تا به کار خود منتقل کنند. زرد ، رنگ الهام و نیز اعتماد به نفس می باشد که افراد را تشویق می کند تا چیزهای جدیدی را امتحان کنند. به همین دلیل در زمینه خلاقیت بسیار حایز اهیمت می باشد.به توصیه کارشناسان بهر است از رنگ زرد در اتاق های کنفرانس که در آن مذاکراتی انجام می شود استفاده نشود زیرا براساس ماهیتی که دارد می تواند اضطراب حاضرین در جلسه را افزایش دهد.

سبز : 

این رنگ محیطی آرام، خونسرد و صلح آمیز را برای افراد ایجاد می کند. زیرا دارای تعادل مناسب روشنایی می باشد . برای متخصصانی که نیاز به یک محیط آرام و متعادل دارند استفاده از رنگ سبز بسیار مناسب می باشد . سبز؛ محیطی گرم و صمیمی را ایجاد می کند؛ بنابراین بهتر است در مکان ها و دفاتری استفاده شود که هدف آنها کمک به دیگران می باشد . مانند کارهای امور اجتماعی و یا پشتیبانی از ادارات و دفاتر و مردم .

سفید :

سفید رنگی روشن و خنثی می باشد و باعث می شود که اتاق کار بزرگتر جلوه داده شود . سفید به طور کلی نماد پاکیزگی و استریل بودن است. بنابراین این رنگ  جز رنگ های رایج و پرطرفدار در بیمارستان ها و مراکز پزشکی می باشد . رنگ سفید با توجه به طبیعت روشن بودن و بزرگ جلوه نمایی فضا ، انتخاب مناسبی برای راهروها ، اتاق های کوچک و فضاهای تولیدی  می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *